14 kwietnia w malowniczych krajobrazach gminy Daleszyce po raz dziewiętnasty odbył się MTB Cross Maraton, przyciągając rekordową liczbę uczestników. Około 500 zawodników z różnych zakątków Polski stanęło na starcie tego wyjątkowego wydarzenia, które co roku ściąga do miasta zarówno amatorów jak i elitę kolarstwa górskiego.

Tegoroczny maraton nie tylko stanowił sportowe wyzwanie, ale także okazał się wydarzeniem, które jednoczy rodziny. - Cieszymy się, że tylu zawodników, praktycznie z całej południowej Polski, ale nie tylko, dotarło do nas i wystartowało w różnych kategoriach wiekowych. W wyścigu brały udział całe rodziny, a rynek w Daleszycach wypełnił się kolarzami. To pokazuje, że oprócz tego, że są to zawody sportowe, wydarzenie jest również imprezą jednoczącą rodziny, a także promującą miasto i gminę Daleszyce - powiedział sekretarz miasta i gminy Daleszyce, Piotr Ferens.

Organizator wydarzenia, Mirosława Maziejuk, podkreślała jego unikalność. - To już 19. Edycja MTB Cross w Daleszycach. Trasa jak zwykle przepiękna, która co roku ściąga tu elitę kolarstwa górskiego, ale i amatorów. Dziś pobiliśmy rekord, bo było około 500 osób na starcie. Pogoda bardzo nam sprzyjała. Warto brać udział w tego typu wydarzeniach, do czego serdecznie zachęcam – powiedziała Mirosława Maziejuk.

Piękna, ale wymagająca trasa

Zawodnicy mieli do pokonania trasę, która jak co roku zaskakiwała swoją technicznością i wymagającym charakterem. - Bardzo fajna trasa, interwałowa, ciężka, techniczna, dużo błota, ale bardzo mi się podobała. Nie spodziewałem się wygranej - skomentował Arkadiusz Skałka, laureat wyścigu, który już po raz drugi z rzędu zwyciężył w Daleszycach. Krzysztof Mrożewski, zwycięzca kategorii M6, dodał: - Trasa jest bardzo wymagająca, selektywna, ale jednocześnie bezpieczna, więc polecam wszystkim z całego serca – zachęcał.

Wielu uczestników po raz pierwszy wzięło udział w maratonie w Daleszycach. Magdalena Baszta, która wygrała w kategorii kobiet w dystansie Fun, podzieliła się swoimi wrażeniami. - Pierwszy raz jestem na maratonie w Daleszycach. Wcześniej słyszałam o tej trasie, że jest bardzo techniczna i rzeczywiście to prawda. Ale wydarzenie jest bardzo dobrze zorganizowane. Techniczne zjazdy, dużo podjazdów, interwałowo. Cieszę się, że nie wybrałam dłuższego dystansu, ten był wystarczający, jak na pierwszy raz w tym miejscu – podkreślała Magdalena Baszta.

Nagrody dla zwycięzców

Nagrody dla laureatów wyścigu, razem z organizatorką Mirosławą Maziejuk, wręczał sekretarz miasta i gminy Daleszyce Piotr Ferens. MTB Cross Maraton w Daleszycach po raz kolejny udowodnił, że jest wydarzeniem, które nie tylko stawia wysokie wymagania sportowe, ale również wspiera budowanie społeczności wokół kolarstwa górskiego, zdrowia i rodzinnego spędzania czasu.

Agnieszka Olech