- Szczegóły
- Odsłony: 36
Szanowni Państwo, w związku z sezonem zimowym zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne przebywające w przestrzeni publicznej i w miejscach niemieszkalnych. Ludzie Ci mogą być dotknięci różnymi zagrożeniami życia i zdrowia. Niejednokrotnie nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć się przed skutkami zimy.
Prosimy o informowanie strażników miejskich, policjantów i pracowników socjalnych o zauważonych osobach bezdomnych, które są narażone na wychłodzenie organizmu. Wspólne działania zwiększą szansę na zminimalizowanie zagrożeń jakie niesie ze sobą ta pora roku.
Przypominamy, że na terenie Gminy Daleszyce funkcjonuje schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Komórkach, 26-015 Pierzchnica, Komórki 91, tel.: 41 20 20 322
Informację o możliwościach pomocy osobom bezdomnym można uzyskać także w:
- Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Daleszycach przy ul. Sienkiewicza 11 tel. 41/ 307 24 78
- Straży Miejskiej w Daleszycach przy ul. Sienkiewicza 11 tel. tel. 41/ 317-16-94 wew. 411, tel. kom.782910324
- Posterunku Policji w Daleszycach pod nr. tel. 47 802 3685
- Szczegóły
- Odsłony: 63
UWAGA Zmiana terminu odbioru odpadów popiołu i szkła dla miejscowości:
WÓJTOSTWO, BRZECHÓW, DANKÓW, DALESZYCE rejon II (ul. 3-go Maja, Kościelna, Spacerowa, Ściegiennego, Wójtostwo, Zakościele, Świętokrzyska, Zagórze, Dębczyna)
Urząd Miasta i Gminy Daleszyce informuje, że z uwagi na trwające prace drogowe w Dankowie odbiór odpadów komunalnych zaplanowany na dzień jutrzejszy (piątek 13.12.2024 r.) zostaje przełożony na sobotę 14.12.2024 r.
- Szczegóły
- Odsłony: 79
W minioną niedziele w Sukowie odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny zorganizowany w ramach lokalnego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Impreza, która zgromadziła mieszkańców całej gminy, odbyła się w sali gimnastycznej w Sukowie. Wydarzenie stanowiło nie tylko doskonałą okazję do aktywnego spędzenia czasu, lecz także do budowania relacji i wzmocnienia więzi w lokalnej społeczności.
W Pikniku Rodzinnym udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, Radna Rady Powiatu Anna Kosmala, Radni Rady Miejskiej Mariusz Banasik oraz Paweł Tobała. Ich obecność podkreśliła wagę wydarzenia oraz wsparcie, jakie władze gminy oferują inicjatywom społecznym. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem, atmosfera była pełna radości i wzajemnej życzliwości.
Centralnym punktem wydarzenia był turniej piłki nożnej, w którym wzięło udział aż osiem drużyn reprezentujących Ochotnicze Straże Pożarne z gminy:
- OSP Daleszyce
- OSP Suków
- OSP Cisów
- OSP Niestachów
- OSP Komórki
- OSP Szczecno
- OSP Mójcza
- OSP Smyków
Rywalizacja była zacięta, a każda drużyna z ogromnym zaangażowaniem i duchem walki walczyła o jak najlepsze wyniki. Po emocjonujących rozgrywkach zwycięzcą turnieju została drużyna OSP Smyków, która wykazała się zarówno świetną strategią, jak i zespołową grą. Drugie miejsce wywalczyła drużyna OSP Niestachów, podium zamknęła drużyna OSP Suków.
Podczas turnieju nie zabrakło także nagród indywidualnych dla zawodników, którzy wyróżnili się wyjątkowymi umiejętnościami. Tytuł najlepszego strzelca zdobył Rafał Scendo, który dzięki swojej precyzji i skuteczności w ataku zapewnił swojej drużynie wiele bramek. Z kolei tytuł najlepszego bramkarza powędrował do Igora Kozaka z OSP Suków, który popisał się spektakularnymi interwencjami.
Choć turniej piłkarski przyciągnął najwięcej uwagi, organizatorzy zadbali również o inne atrakcje. Dla dzieci zostały przygotowane gry, zabawy oraz quizy edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości na temat zmian klimatu, ochrony środowiska, bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożenia pożarowego czy powodziowego. Uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku w postaci grilla.
Rodzinny Piknik w Sukowie to przykład, jak dzięki wsparciu funduszy europejskich można realizować inicjatywy, które jednocześnie bawią, uczą i wzmacniają więzi lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu władz gminy oraz energii uczestników, wydarzenie na długo pozostanie w pamięci mieszkańców.
- Szczegóły
- Odsłony: 2289
W sobotę, 7 grudnia, mieszkańcy gminy Daleszyce zgromadzili się, by uczcić 161. rocznicę bitwy pod Hutą Szczeceńską, jednego z kluczowych momentów w historii polskiej walki o niepodległość. Wydarzenie to miało miejsce w okolicznych lasach, na terenie dawnej wsi Huta Szczeceńska (obecnie Huta Szklana), gdzie 9 grudnia 1863 roku, powstańcy pod dowództwem majora Karola Kality pseudonim Rębajło odnieśli zwycięstwo nad znacznie liczniejszymi wojskami carskimi.
Trzeba przyznać, że to była niezapomniana podróż w czasie i piękne widowisko historyczne. To już siódmy Capstrzyk Powstańczy, dzięki któremu uczestnicy mieli okazję zobaczyć kilkadziesiąt osób z grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, które z niezwykłą dbałością odtworzyły mundury i stroje z XIX wieku. Kobiety w krynolinach i mężczyźni w mundurach powstańczych przenieśli licznie zebranych w czasy, kiedy Polska walczyła o swoją niepodległość.
Uroczystości rozpoczęły się od apelu poległych, podczas którego odegrano utwór „Cisza", a następnie wykonano salwę honorową i złożono kwiaty pod upamiętniającym bitwę obeliskiem w Murawinie koło Szczecna.
Pomysł organizacji wydarzenia rocznicowego w tym miejscu i w takim wymiarze wziął się podczas pisania książki przez Romualda Sadowskiego prezesa Klubu Historycznego Rok 1863.pl. – Podczas pisania książki dotarłem do informacji, dzięki którym okazało się, że właśnie na tych terenach obozował oddział powstańczy pod dowództwem mjr Karola Kality, który w dniu 9 grudnia 1863 roku pokonał Rosjan w nierównej walce. Powstańców było tylko dwustu, a Rosjan było sześciuset. Mjr Kalita użył pewnego fortelu, dzięki któremu bitwa ta okazała się być zwycięska dla powstańców, a dla niego samego skończyła się awansem do stopnia podpułkownika – mówi Romuald Sadowski, jeden z głównych organizatorów tego wyjątkowego wydarzenia.
Po 161 latach od tej pamiętnej bitwy, okoliczni mieszkańcy oddali hołd Karolowi Kalicie, a także walczącym powstańcom i bohaterskim mieszkańcom. Po głównych uroczystościach, licznie przybyli uczestnicy wydarzenia, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce na czele w burmistrzem Dariuszem Meresińskim, radnej Rady Powiatu Kieleckiego Anny Kosmali, radnych Rady Miejskiej w Daleszycach, przedstawicieli wojska, leśników, stowarzyszeń i różnych instytucji, a także uczniów, harcerzy i tłumu mieszkańców, udali się z pochodniami pod Dąb Powstańców. Ten pomnik przyrody stał się symbolem pamięci o Powstaniu Styczniowym.
Tutaj wspólnie obejrzano rekonstrukcję bitwy, odzwierciedlającą heroizm i determinację polskich powstańców. - Dzisiejsze wydarzenie to prawdziwa lekcja historii. Szczególnie cieszy mnie fakt, że jest tu tak dużo dzieci i młodzieży – mówi burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński. - Capstrzyk Powstańczy to nie tylko okazja do uczczenia bohaterów naszej przeszłości, ale także chwila, w której żywa historia spotyka się z teraźniejszością. To ważne, abyśmy pamiętali o naszych korzeniach i czerpali z nich siłę. Chcemy, aby mieszkańcy oraz goście naszej gminy doświadczyli ducha tamtych czasów i zrozumieli, jak wielką cenę zapłacili nasi przodkowie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju – zaznacza burmistrz Dariusz Meresiński.
Capstrzyk Powstańczy w Murawinie był nie tylko rekonstrukcją historyczną, ale również świętowaniem wolności i pamięci, która żyje w każdym Polaku. To wydarzenie stanowiło niezapomnianą podróż w czasie, pełną refleksji, patriotyzmu i wspólnoty, łączącą pokolenia w hołdzie dla tych, którzy walczyli o wolność Polski.
To wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania lokalnej społeczności, a w szczególności radnego Mariusza Rokickiego, byłego radnego Czesława Skrybusia, rady sołeckiej na czele z panią sołtys Anną Kromą, KGW Szczecno, którym kieruje pani Iwona Dziedzic, druhów z OSP Szczecno oraz pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach.
Serdecznie dziękujemy za organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
- Szczegóły
- Odsłony: 3769
PGE Dystrybucja S.A. Rejon Energetyczny Kielce informuje o planowanej przerwie w dostawie energii elektrycznej na terenie Gminy Daleszyce:
- 2024-12-20 w godzinach 08:00 - 12:00 zaplanowana jest przerwa w dostawie energii elektrycznej dla Odbiorców zasilanych ze stacji 1113 SŁOPIEC.
Przepraszamy za utrudnienia wynikające z planowanej przerwy w dostawie energii elektrycznej.
- Szczegóły
- Odsłony: 117
We czwartek, 5 grudnia w sali konferencyjnej Centrum Samorządowego w Morawicy miało miejsce podpisanie porozumienia pomiędzy sześcioma gminami woj. świętokrzyskiego - Chęciny, Daleszyce, Miedziana Góra, Morawica, Nowiny i Zagnańsk, na mocy którego samorządy złożą partnerski wniosek o dofinansowanie na dostawę i montaż magazynów energii dla mieszkańców tych gmin, w ramach unijnego programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.
Przybyłych włodarzy powitał burmistrz Marian Buras. Następnie przystąpiono do podpisania porozumienia. Samorządy reprezentowali: Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce Piotr Ferens, Wójt Gminy Miedziana Góra Damian Sławski, Wójt Gminy Nowiny Łukasz Gryń oraz Wójt Gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski.
Założenia i zakres wspólnego projektu zaprezentował Rafał Graczkowski reprezentujący firmę „Rafał Graczkowski Dotacje”, autor Programu Funkcjonalno-Użytkowego, który jest niezbędnym elementem wniosku o dofinansowanie. - „Projekt znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne gmin, które zdecydowały się na to partnerskie przedsięwzięcie. Magazyny energii będą stanowić antidotum na problemy konsumentów, którzy posiadają instalację fotowoltaiczną. Magazyn pozwala bowiem zachować nadmiar produkowanej energii a następnie wykorzystywać ją w gospodarstwie domowym później, np. w porze nocnej. To urządzenie jest kluczem do zarządzania energią w gospodarstwie domowym, to przyszłość i odpowiedź na wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym i kosztami energii elektrycznej.”- powiedział Rafał Graczkowski.
Burmistrz Marian Buras, jako lider projektu podkreślił wagę przedsięwzięcia i zaznaczył, że wzbudziło ono bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców gmin. - „O tym jak bardzo potrzebny jest to projekt, świadczy ilość ankiet złożonych przez mieszkańców. Odzew był na tyle duży, że docelowo zakładamy zwiększenie ilości instalacji, natomiast wszystko będzie zależało od tego, jak będzie kształtowało się zainteresowanie w poszczególnych gminach. Obecnie największą niewiadomą jest dla nas to, czy otrzymamy dofinansowanie. Staramy się z całych sił, aby wniosek był przygotowany profesjonalnie i abyśmy otrzymali maksymalną liczbę punktów, które decydują o uzyskania środków na realizację. I tu warto zauważyć, że gminy, które złożą wspólny wniosek będą oceniane wyżej, od wniosków indywidualnych. Burmistrzowie i wójtowie z którymi nawiązaliśmy współpracę ustalili, że to Miasto i Gmina Morawica zostanie liderem projektu” – podsumował burmistrz Marian Buras.
Głos zabrał również Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski. Włodarz złożył na ręce Mariana Burasa podziękowania za merytoryczny nadzór nad przedsięwzięciem, którego celem było przygotowanie wspólnego projektu oraz za pełnienie funkcji lidera.
W spotkaniu udział wziął również Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Marcin Dziewięcki, który koordynował przygotowanie dokumentów aplikacyjnych oraz zaangażowani pracownicy urzędów poszczególnych gmin a także dziennikarze. Na zakończenie burmistrz Marian Buras podziękował włodarzom gmin za ten etap współpracy i zaznaczył, że jeszcze większe zaangażowanie będzie potrzebne w przypadku uzyskania środków na realizację wniosku.
Projekt „Magazyny energii na potrzeby istniejących instalacji OZE” obejmuje dostawę i montaż magazynów energii na potrzeby istniejących instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców sześciu podkieleckich gmin. Osoby zainteresowane udziałem były zobowiązane wypełnić ankietę, będącą wstępną deklaracją uczestnictwa, gdzie szacunkowa wartość dofinansowania wynosi od 60% do 85%. Uczestnikami projektu są osoby fizyczne, zameldowane lub zamieszkujące i rozliczające podatek dochodowy PIT na terenie danej gminy, które w swoich domach mają działające instalacje fotowoltaiczne, a energia z nich wykorzystywana jest i będzie wyłącznie na potrzeby funkcjonowania gospodarstwa domowego (nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i rolniczej).
Projekt przygotowany został w związku z uruchomionym przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego naborem wniosków w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet FESW.02 Fundusze Europejskie dla środowiska, Działanie 2.3 Zielona energia.