W miniony weekend  przy Szkole Podstawowej w Sierakowie odbyły się Gminne Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które zgromadziły młodych strażaków z całej gminy. W kategorii dziewcząt zwycięstwo odniosła drużyna MDP Smyków, natomiast w kategorii chłopców pierwsze miejsce zajęła drużyna MDP Komórki.

Młodzi druhowie sprawdzili swoje umiejętności

            Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP) są okazją do sprawdzenia umiejętności młodych strażaków, zdobywanych podczas regularnych treningów w jednostkach OSP. Rywalizacja odbywa się w kilku konkurencjach, w tym w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniach bojowych. Sztafeta polega na pokonaniu określonego dystansu z różnymi przeszkodami, natomiast ćwiczenia bojowe wymagają sprawnego użycia sprzętu strażackiego, takiego jak węże i pompy, oraz wykonania zadań związanych z gaszeniem pożarów.

            Zdaniem druha Szczepana Furmanka, naczelnika OSP w Daleszycach, zawody te nie tylko sprawdzają sprawność fizyczną uczestników, ale również ich zdolność do pracy zespołowej i skutecznego działania pod presją. - Na terenie Miasta i Gminy Daleszyce obecnie jest siedem Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, z czego sześć MDP chłopców i jedna MDP dziewcząt. W zawodach udział wzięły wszystkie drużyny. W naszej gminie tradycją już jest, że jednostki posiadają w swoich szeregach młodzieżówki. Najczęściej członkowie tych drużyn w wieku już dorosłym zasilają szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych - powiedział druh Szczepan Furmanek.

Wysportowanie druhów robiło prawdziwe wrażenie

            Podczas zawodów strażackich młodych druhów dopingował burmistrz miasta i gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński. Jak podkreśla, w gminie Daleszyce zawsze kładziony jest duży nacisk na kształcenie młodego pokolenia, a Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze są doskonałym przykładem tego, jak ważna jest nauka pomocy drugiemu człowiekowi. - Druhowie, zarówno ci młodzi, jak i doświadczeni, są fundamentem naszej społeczności. Dzięki ich zaangażowaniu możemy czuć się bezpiecznie. Cieszy mnie, że w każdej jednostce działającej na terenie gminy Daleszyce mamy młodych ludzi, którzy z pasją i oddaniem uczą się tajników strażackiej służby – podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński, który był pod wrażeniem wysportowania i przygotowania młodych druhów. - Ich determinacja i ciężka praca włożona w treningi przynoszą wymierne rezultaty, co widać na dzisiejszych zawodach. To efekt nie tylko ich wysiłku, ale także zaangażowania i profesjonalizmu opiekunów, którzy z ogromną troską i wiedzą przygotowują ich do rywalizacji na tak wysokim poziomie. Serdecznie dziękuję wszystkim opiekunom za ich nieoceniony wkład w rozwój tych młodych ludzi. Dziękuję także wszystkim młodym druhnom i druhom za ich udział w zawodach i za to, że są wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników. Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych to nie tylko sprawdzian umiejętności, ale także ważne wydarzenie integrujące naszą społeczność, które pokazuje, jak ważna jest współpraca i wzajemne wsparcie. Gratuluję wszystkim uczestnikom i życzę dalszych sukcesów zarówno na zawodach, jak i w życiu codziennym – gratulował burmistrz Dariusz Meresiński.

Młodzi strażacy to prawdziwi mistrzowie

            A było czego gratulować, bo faktycznie konkurencja była zacięta, a poprzeczka podniesiona naprawdę wysoko. Młodzi strażacy podzielili się swoimi doświadczeniami z przygotowań do zawodów i przekonywali, że warto być strażakiem. - W zasadzie cała moja rodzina to strażacy. W moim domu to już tradycja i nie wyobrażam sobie, abym ja nie zasilił szeregów naszej jednostki. Warto przystąpić do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Dużo się tu uczymy takiego wyciszenia, ogłady, musztry. Tu zdobywa się wiedzę i doświadczenie, które mogą przydać się w życiu. Zdobywa się tu także przyjaciół – mówi Franek Pietrowski z MDP Daleszyce i dodaje, że przed turniejem jego drużyna miała trzy treningi tygodniowo. - Często było tak, że trenowaliśmy nawet powyżej trzech godzin. Uczyliśmy się wszystkiego, były to zarówno ćwiczenia bojowe, jak i sztafeta. Szło nam bardzo sprawnie. Szybko zwijaliśmy cały sprzęt – przyznaje Franek Pietrowski. Równie wytężone treningi były w Komórkach. - Ćwiczyliśmy ciężko, dwa albo trzy razy w tygodniu. Przyjeżdżaliśmy do jednostki nawet na pięć godzin, aby wszystko dopracować. Najtrudniejsza była sztafeta według mnie – przyznaje Amanda Lach. - Każdy nasz trening zaczyna się od rozgrzewki. Jak jesteśmy rozgrzane to wchodzimy na tor i ćwiczymy albo sztafetę, albo bojówkę. Zależy w jaki dzień nastawiamy się na ćwiczenie czego. W tym roku mieliśmy podzielone treningi na grupy. Jedna grupa trenowała węże, a druga pompowanie i celowanie. Sztafetę natomiast robiłyśmy wszystkie razem. Dziś jesteśmy bardzo zadowolone. Poszło nam bardzo dobrze – mówi Aleksandra Pindral. W efekcie końcowym mistrzami tegorocznych zawodów MDP w Daleszycach zostali: w kategorii dziewcząt MDP Smyków, a w kategorii chłopców MDP Komórki. 

            Warto podkreślić, że Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze odgrywają niezwykle ważną rolę w społeczności lokalnej. - Kształtują młodych ludzi, ucząc ich nie tylko umiejętności technicznych, ale również dyscypliny, pracy zespołowej oraz odpowiedzialności. Dzięki MDP, tradycje strażackie są przekazywane z pokolenia na pokolenie, co zapewnia ciągłość i sprawność działania Ochotniczych Straży Pożarnych. Wspieranie i rozwijanie młodzieżowych drużyn jest inwestycją w przyszłość bezpieczeństwa naszych mieszkańców – podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński.

Agnieszka Olech