To już pewne. W Daleszycach niebawem rozpocznie się przełomowa inwestycja, która diametralnie zmieni oblicze lokalnej infrastruktury sportowej i kulturalnej. Właśnie ogłoszono przetarg na realizację ambitnego projektu pn. „Budowa infrastruktury sportowej i kulturalnej wraz z odnawialnymi źródłami energii” . To inwestycja, która nie tylko podniesie standardy dostępnych przestrzeni dla mieszkańców, ale stanie się również wizytówką miasta. Na jej realizację pozyskano aż 8 milionów złotych dofinansowania.

Starą halę zastąpi nowoczesny obiekt

Nowy budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wraz z halą sportową staną w miejscu istniejących obiektów, które zostaną wyburzone podczas pierwszego etapu realizacji milionowej inwestycji. - Realizacja tego projektu jest niezwykle ważna dla naszej społeczności. Dotychczasowa infrastruktura sportowa i kulturalna, mimo wielu lat służby, nie spełnia już obecnych potrzeb naszych mieszkańców. Nowy Ośrodek Kultury oraz hala sportowa będą symbolizować dynamikę rozwoju Daleszyc. Wybudujemy obiekt, który będzie służył obecnym i przyszłym pokoleniom jako miejsce, w którym mieszkańcy spotykają się, dzielą swoimi pasjami i doświadczeniami oraz uczestniczą w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych – podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński.

Wszystko wskazuje na to, że stara hala sportowa, służąca lokalnej społeczności, ustąpi miejsca obiektowi spełniającemu najwyższe standardy , komfortu, a także energooszczędności. Nowoczesny budynek ośrodka kultury oraz hala sportowa z całą pewnością staną się symbolem dbałości o rozwój lokalnej społeczności. Dzięki tej inwestycji zdecydowanie poprawią się warunki zarówno dla pracowników, jak i użytkowników kompleksu sportowo-kulturalnego. Członkowie Orkiestry dętej z Daleszyc, Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego SPARTAKUS Daleszyce, dzieci i młodzież rozwijająca swoje talenty w Zespole Tanecznym „Kryształki” nie mogą się już doczekać nowego i dostosowanego do ich potrzeb miejsca, gdzie będą mogli szlifować swoje umiejętności.

Kluczowe aspekty projektu

Przetarg na wykonanie tej milionowej inwestycji został ogłoszony 14 marca bieżącego roku, z terminem składania ofert do końca miesiąca. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę obiektów, ale również pełne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Powstały kompleks będzie obejmować pełnowymiarowe boisko do siatkówki oraz koszykówki, z możliwością przekształcenia w przestrzeń do gry w piłkę ręczną i nożną. Część ośrodka kultury będzie miała dwie kondygnacje naziemne, poddasze, a także piwnice, gdzie swoje miejsce znajdą pomieszczenia techniczne i gospodarczo-magazynowe. Wyróżnikiem będzie również nowoczesna membrana dachowa oraz konstrukcja dachu na dekoracyjnych wiązarach drewnianych. System ogrzewania będzie opierać się na energooszczędnym ogrzewaniu podłogowym, wspierany przez kotły na pellet i pompę ciepła.

Na inwestycję pozyskano aż 8 mln złotych dofinansowania

Na realizację około 11-milionowej inwestycji władze gminy Daleszyce pozyskały aż 8 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. - Obiekt pełni kluczową rolę w życiu społeczności lokalnej, gdzie w organizowanych imprezach kulturalnych oraz sportowych biorą udział dzieci, młodzież dorośli, seniorzy oraz całe rodziny i różne grupy społeczne, dlatego pozyskanie 8 milionów złotych było kluczowe dla naszej gminy. To znacząca suma, która pozwala na realizację projektu na najwyższym poziomie. Taka inwestycja, wymagająca dużej skali finansowania, jest możliwa tylko dzięki wsparciu z zewnątrz. Dofinansowanie umożliwia nam skorzystanie z nowoczesnych technologii i materiałów, zapewniając obiekt, który będzie służył społeczności przez wiele lat . To ważne, by nasza gmina rozwijała się w sposób zrównoważony i przemyślany, a tak ważny projekt jest dowodem na to, że idziemy we właściwym kierunku – mówi burmistrz Dariusz Meresiński, podkreślając jednocześnie, że takie wsparcie finansowe pozwala zrealizować inwestycję o znaczeniu kluczowym dla poprawy jakości życia lokalnej społeczności.

To będzie wielofunkcyjny budynek na miarę naszych czasów

Warto dodać, że nowoczesny obiekt, który połączy w sobie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz halę sportową, powstanie za około 17 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu. To nie tylko potwierdza zaangażowanie w szybką i efektywną realizację projektu, ale także daje konkretne perspektywy czasowe dla społeczności, która z niecierpliwością oczekuje na dostęp do nowych przestrzeni kulturalnych i sportowych.

Już za kilkanaście miesięcy mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną okazję korzystania z nowoczesnych i wielofunkcyjnych przestrzeni, które znacząco wpłyną na jakość ich codziennego życia i czasu wolnego. To kolejny krok w kierunku budowania społeczności opartej na dostępie do wysokiej jakości usług kulturalnych i sportowych, które są tak ważne dla zdrowego i aktywnego stylu życia.