Niezwykłe pokazy, wyjątkowe gwiazdy, moc atrakcji i wspaniała publiczność – tak w skrócie można podsumować jedno z najważniejszych wydarzeń integracyjnych w tradycji gminy Daleszyce, czyli tegoroczny Jarmark na świętego Michała.

Wśród stałych punktów programu był gigantyczny lunapark i występ gwiazdy wieczoru, którą był zespół „Daj to głośniej”, ale gorące emocje wzbudziły również popisy lokalnych młodych artystów. Nie zabrakło Złotych Wag, czyli nagród burmistrza wręczanych zasłużonym mieszkańcom ziemi daleszyckiej. Najdłuższa kolejka ustawiła się w tym roku do charytatywnej loterii fantowej. Setki mieszkańców naszej gminy wsparły trudne leczenie dzielnej 6-latki z Sukowa.

Tegoroczny Jarmark świętowaliśmy w pogodny jesienny weekend 30 września i 1 października. Zgodnie ze zwyczajem pierwszy dzień był ukłonem w stronę lokalnego folkloru. Na daleszyckim rynku w sobotnie popołudnie odbył się  „Daleszycki Przegląd Twórczości Ludowej”, na którym zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze, ale także chór Michael oraz kluby seniora, w repertuarze tradycyjnych pieśni, piosenek i przyśpiewek. Była to uczta muzyczna dla miłośników tradycji i różnorodnych popisów wokalnych, a także sentymentalna podróż dla starszego pokolenia, możliwość poznania utworów docenianych przez jury na różnorodnych przeglądach konkursowych i podziękowania brawami za wkład naszych uzdolnionych mieszkańców  w krzewienie cennych tradycji. W trakcie przeglądu podsumowano i wręczono nagrody młodym plastykom w ramach I Gminnego Konkursu Plastycznego „Zwierzęta są wśród nas”.

Drugi dzień Jarmarku wypełniony został atrakcjami, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie, a oficjalnie wydarzenie rozpoczęło powitanie mieszkańców i gości przez burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce Dariusza Meresińskiego, dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Norberta Wojciechowskiego oraz radną Rady Powiatu Kieleckiego Annę Kosmalę.

- Pogoda nam dopisuje, mamy moc atrakcji, w tym wspaniałe miasteczko dla najmłodszych
i występy znakomitych artystów, ale też loterię fantową, w której możemy pomóc małej mieszkance naszej gminy, zachęcam wszystkich do otwarcia serc i wsparcia jej leczenia – apelował burmistrz i dziękował wszystkim wystawcom i osobom, którzy przybyli, by wspólnie świętować święto gminy.

- Celebrujcie tą wspólnotę, z którą możecie przeżywać tak wspaniałe wydarzenia, jak daleszycki Jarmark na świętego Michała – zachęcała również radna Anna Kosmala.

 Na daleszyckim rynku królowała scena, przez którą przewinęło się mnóstwo utalentowanych artystów i sportowców. Wokół sceny stanęły stoiska z pamiątkami i lokalnymi przysmakami serwowanymi przez koła gospodyń wiejskich, a za widownią dużo mocnych wrażeń oferował ogromny lunapark. Najmłodszych do swoich namiotów zapraszała też Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i świetlica „Promyczek”, Nadleśnictwo Daleszyce promowało akcję „sadzimy” – obdarowując wszystkich sadzonkami drzew, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej przypominało dawne rzemiosła, a do początków istnienia ziemi daleszyckiej przenosiła nas również wystawa przygotowana przez lokalny samorząd. Na zainteresowanych czekała również brygada wojsk terytorialnych i policja z informacjami na temat swojej misji. 

Największe wrażenia czekały jednak na scenie i przed nią. Występy rozpoczęły radośnie
i kolorowo tańczące Mażoretki,  żywiołowy popis dały też Kryształki, oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Daleszyc pokaz dyscypliny i umiejętności przygotowali młodzi karatecy z klubu Kyokushin Chikara, a zapierające dech akrobacje powietrzne – młode gimnastyczki, które brawurowo połączyły sport i taniec na rozwieszonych wysoko nad ziemią szarfach i kole. Wspaniałe występy zachwyciły publiczność i rozgrzały ją przed rozdaniem Złotych Wag i wyróżnień burmistrza dla najbardziej zasłużonych dla rozwoju gminy mieszkańców.

W tym roku te wyjątkowe wyróżnienia otrzymali: Norbert Wojciechowski, Gabriela Kurczyńska, Joanna Sarnot oraz Czesław Skrybuś i Romuald Sadowski. Ludzie z pasją, którzy na co dzień ciężko pracują, aby rozwijać siebie, swoje przedsiębiorstwa oraz tworzyć dla nas wydarzenia, które zostają w pamięci na długie lata.  Burmistrz Dariusz Meresiński wręczył również dwie nagrody o wdzięcznej nazwie "Człowiek Wielkiej Wagi", które trafiły do dwóch młodych, utalentowanych mieszkanek naszej gminy - Oliwii Bysiak i Zofii Baran.

Na scenie mogliśmy usłyszeć piosenki w wykonaniu Sary Bernat i Zofii Baran, które oczarowały swoimi głosami zebraną publiczność.

Następnie odbyło się losowanie głównych nagród w ramach Loterii Fantowej, którą przygotowali zespół Dalmarjanki, pracownicy daleszyckiego magistratu oraz radni Miasta i Gminy Daleszyce przy pomocy wielu licznych sponsorów. Wszystko to, aby pomóc małej mieszkance naszej gminy, która dzielnie walczy z chorobą nowotworową.

Ukoronowaniem Jarmarku były występy muzyków z zespołu FOX oraz gwiazdy wieczoru – zespołu „Daj to głośniej”, który razem z widownią wyśpiewał w Daleszycach swoje największe przeboje, jak „Mama ostrzegała” czy „Nieprzespana noc”, a na dokładkę po tym głównym daniu niebo nad Daleszycami rozświetlił wspaniały pokaz laserowy. Imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Główne nagrody Charytatywnej Loterii Fantowej POMOŻESZ BO MOŻESZ ufundowali:

 1. Dariusz Meresiński Burmistrz Miasta i Gminy w Daleszycach;
 2. Rafał Siwonia Przewodniczący Rady Miejskiej w Daleszycach;
 3. Anna Kosmala Radna Rady Powiatu Kieleckiego;
 4. Zespół Śpiewaczy DALMARJANKI;
 5. Firma ZYCHOWICZ Przetwórstwo Mięsa Sp. z o.o. Sp.K;
 6. The art of Permanent Make Up Izabela Jaroń;
 7. Maria i Andrzej Otawscy;
 8. Karolina i Karol Otawscy;
 9. Tomasz Otawski;
 10. Kamila i Sebastian Smołuch;
 11. Halina i Janusz Smołuch;
 12. Urszula i Wiktor Smołuch;
 13. Maria i Jan Furmanek;
 14. Anna i Wiktor Furmanek;
 15. Tatiana i Albert Furmanek;

Lista sponsorów charytatywnej loterii fantowej POMOŻESZ BO MOŻESZ 01.10.2023 rok

 1. Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach;
 2. Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach;
 3. Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach;
 4. Dyrekcja Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Daleszycach;
 5. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki;
 6. Kuratorium Oświaty w Kielcach;
 7. Starostwo Powiatowe Kielce;
 8. Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego;
 9. Urząd Miasta Kielce;
 10. Klub Sportowy KORONA KIELCE;
 11. Bank Spółdzielczy Daleszyce – Górno w Daleszycach;
 12. Dariusz Meresiński Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce;
 13. Piotr Ferens Sekretarz Miasta i Gminy Daleszyce;
 14. Ilona Piwowarska Skarbnik Miasta i Gminy Daleszyce;
 15. Agnieszka Powałka Zastępca Skarbnika Miasta i Gminy Daleszyce;
 16. Anna Kosmala Radna Rady Powiatu Kieleckiego;
 17. Rafał Siwonia Przewodniczący Rady Miejskiej w Daleszycach;
 18. Radni Rady Miejskiej w Daleszycach:
 • Dorota Klimek;
 • Bernadeta Krzywicka;
 • Zenobia Wojciechowska;
 • Elżbieta Szumska;
 • Paweł Toboła;
 • Czesław Skrybuś;
 1. Ewelina Miernik Sołtys sołectwa Kranów;
 2. Zespół Śpiewaczy DALMARJANKI;
 3. Miejsko Gminny Klub Sportowy SPARTAKUS w Daleszycach;
 4. Przetwórstwo Mięsa ZYCHOWICZ Sp. z o.o. Sp. K;
 5. Restauracja SOSNOWY DWOREK w Sukowie;
 6. Przedsiębiorstwo PUH LYOVIT w Daleszycach;
 7. Stacja Diagnostyczna „CAR BUD” Hanna Juszczak w Daleszycach;
 8. Firma PHP TES Sp. z. o. o Niwki Daleszyckie.;
 9. Restauracja Folkówka u Strażaka w Daleszycach;
 10. Sklep EURO w Daleszycach Wiktor Szułkiewicz, Szymon Szułkiewicz;
 11. Kebab „MIDO” Agata Badawy;
 12. Pizzeria Fantazja w Daleszycach;
 13. Sklep Obuwniczy Glam Kamila Ostrowska;
 14. „Oko Ekspert” Salon Optyczny w Daleszycach;
 15. The art of Permanent Make Up Izabela Jaroń;
 16. KWIACIARNIA w Daleszycach Edyta Rzadkowska;
 17. KOMINIARZ Zakład Usługowo Handlowy Teresa i Adam Wąś;
 18. Zakład Fryzjerski Elżbieta Sitarz;
 19. Sklep Spożywczy w Daleszycach Marian Oszczepalski;
 20. Sklep Meblowy Justyna Wąś w Daleszycach;
 21. Kwiaciarnia STORCZYK Edyta Baćkowska w Daleszycach;
 22. Sklep Odzieżowy dla dzieci Magdalena Łosak;
 23. Sklep DREWNEX Elżbieta i Andrzej Cierpica;
 24. FOTO PSTRYK Jolanta Nazary;
 25. Sklep Odzieżowy Katarzyna Gołąbek;
 26. Kwiaciarnia w Daleszycach Aneta Toboła;
 27. Dorota i Dariusz Meresińscy;
 28. Jan i Maria Furmanek;
 29. Wiktor i Anna Furmanek;
 30. Albert i Tatiana Furmanek;
 31. Maria i Tadeusz Gonciarz;
 32. Zofia i Grzegorz Kaczmarczyk;
 33. Paweł Kaczmarczyk;
 34. Robert Dulnik;
 35. Anna i Mariusz Koprowscy;
 36. Jan i Teresa Filipczak;
 37. Renata i Zbigniew Sarek;
 38. Monika i Andrzej Hernik;
 39. Maria i Andrzej Otawscy;
 40. Tomasz Otawski;
 41. Karolina i Karol Otawscy;
 42. Kamila i Sebastian Smołuch;
 43. Halina i Janusz Smołuch;
 44. Urszula i Wiktor Smołuch;
 45. Dorota i Marek Dziurscy;
 46. Małgorzata i Norbert Wojciechowscy;
 47. Barbara i Stanisław Ostrowscy;
 48. Paulina Mochocka;
 49. Katarzyna Litwin;
 50. Marta Płóciennik;
 51. Joanna Grzesik;
 52. Michał Cichocki;
 53. Ewa i Mateusz Wilczyńscy;
 54. Katarzyna Kundera;
 55. Anna Ozga;
 56. Aneta Kaleta;
 57. Marta Skrzeczowska;
 58. Edyta Podgórska;
 59. Anna i Paweł Dziewięccy;
 60. Danuta Rzadkowska;
 61. Iwona Wołcerz;
 62. Wiktor Ciosek;
 63. Sławomir Kwiatek;
 64. Paulina i Hubert Mochoccy;
 65. Edyta i Marcin Maciejewscy;
 66. Jowita Krzywicka;
 67. Kinga Maciejska;
 68. Patrycja Łukawska;
 69. Agnieszka Nazary;
 70. Janina Kraska;
 71. Maria Meresińska;
 72. Irena Kozub;
 73. Irena Ratkiewicz;
 74. Danuta Guz;
 75. Jan Niepsuj;
 76. Teresa Golmento;
 77. Bogumił Mochocki;
 78. Halina i Jarosław Anteccy;
 79. Helena Tarłowska – Bronkowska;
 80. Anna i Marcin Jaworscy;
 81. Józefa i Marian Łosak;