18 stycznia, po feriach zimowych do nauki stacjonarnej w szkołach wrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki, tuż po feriach, w szkołach znów zabrzmią dzwonki, a na szkolnych korytarzach i w klasach pojawią się najmłodsi uczniowie.

W związku z panująca w naszym kraju pandemią wirusa Covid -19 uczniowie, uczą się zdalnie w swoich domach. MEN postanowił, że czas na powolne wracanie do normalności. Na razie do szkół wrócą dzieci z klas I-III, niewykluczone, że wkrótce do szkół powrócą także uczniowie klas VIII i maturalnych, ze względu na konieczność przygotowania się do egzaminów.

W związku z powyższym w całym kraju trwa testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

- Mamy nadzieję, że ten krok będzie dobry dla naszych pociech, ponieważ przedłużająca się nauka zdalna to ogromny koszt również dla dzieci, polegający na braku możliwości uczestniczenia w normalnej edukacji, przebywania w grupie rówieśniczej. Są to bardzo ważne rzeczy dla rozwoju dziecka – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.

Aby umożliwić uczniom i nauczycielom bezpieczny powrót do szkół, MEN we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotował odpowiednie wytyczne.

W wytycznych znajdują się rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Z wytycznymi można zapoznać się, wchodząc na poniższą stronę internetową: