Potężna inwestycja drogowa ważna również dla nas

obwodnica-kielcŚwiętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji wschodniej obwodnicy Kielc. Nowa trasa ma częściowo przebiegać przez gminę Daleszyce.

Wschodnia obwodnica Kielc będzie wiodła przez cztery gminy: Morawicę, Daleszyce, Kielce i Masłów. Ma być drogą ekspresową z dwoma jezdniami o dwóch pasach ruchu i długości około 12 kilometrów. Trasa rozpocznie się na drodze krajowej nr 73 w rejonie rzeki Chodcza, skąd ma zostać poprowadzona do drogi wojewódzkiej 764 – i tutaj właśnie jej bieg przewidziany jest na terenie gminy Daleszyce – przez Suków Borki w kierunku Mójczy aż do nowego węzła na drodze S74. Następnie obwodnica ma zostać poprowadzona przez gminę Masłów i zostać włączona do drogi krajowej 73 w północnej części Kielc.

Zadaniem obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Kielc na stronę wschodnią miasta. Efektem będzie nie tylko usprawnienie komunikacji w samej stolicy województwa świętokrzyskiego, ale też utworzenie połączeń komunikacyjnych ze słabo dostępnymi dotychczas częściami powiatu. Nowa trasa połączy drogę krajową nr 73, ekspresowy odcinek „siódemki” i trasy nr 74 oraz drogi wojewódzkie 745,763 i 764.

W wyniku sierpniowego porozumienia koszt przygotowania dokumentacji szacowany na pół miliona złotych podzielą między siebie samorządy Kielc i województwa świętokrzyskiego. Koszt samej budowy nowej trasy może wynieść nawet pięćset milionów złotych.

Przetarg na wykonanie dokumentacji został ogłoszony 22 grudnia, ma się zakończyć 27 stycznia. Po wybraniu oferty, wykonawca będzie mieć dwa lata na przygotowanie koncepcji przebiegu obwodnicy wraz z decyzjami środowiskowymi, kolejne dwa lata trzeba będzie poczekać na dokumentację techniczną. Według planów, inwestycja ma być gotowa w 2026 roku.


Dzisiaj jest: 15 stycznia 2021 Imieniny: Paweł, Izydor, Aleksander

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12395491