„Prawny” Dzień Dziecka

dzien-praw-dziecka

Nie obchodzimy go tak hucznie i wesoło, jak ten przypadający pierwszego czerwca, ale warto pamiętać, że nasi milusińscy mają kolejne święto w kalendarzu: 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To okazja, by najmłodsi poznali swoje prawa i by przypomnieć o nich dorosłym.

Święto przypada w rocznicę uchwalenia najważniejszych dokumentów, jakie mają zapewnić najmłodszym obywatelom świata ochronę i opiekę: Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 roku. Dokumenty zostały przyjęte przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Zbiory postulatów mają zapewnić dzieciom właściwe warunki życia i rozwoju na całym świecie w myśl deklaracji, że „ludzkość powinna dać dziecku to, co ma najlepszego“. Dokumenty stwierdzają, że państwa powinny zapewnić najmłodszym obywatelom „szczęśliwe dzieciństwo i korzystanie –zarówno w interesie dziecka, jak i w interesie społeczeństwa – z praw i swobód.“ Niestety, o istnieniu tak podstawowych zapisów trzeba przypominać, ponieważ w dużej mierze to od świadomości, dobrej woli i możliwości opiekunów zależy, na ile dzieci mogą z tych przepisów skorzystać.

Konwencja zapewnia dzieciom dostęp do praw cywilnych (m.in. do życia i rozwoju, wolności, nietykalności osobistej, wyrażania własnych poglądów i swobody wyznania), praw socjalnych (ochrony zdrowia czy wypoczynku), praw kulturalnych (dostępu do dóbr kultury, nauki czy informacji) i praw politycznych (m.in. prawo do stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych). Generalnie, dokumenty uznają dzieci za „podmioty praw człowieka”.

O naturze i prawach dziecka niestrudzenie nauczał pedagog i pisarz, Janusz Korczak, który potrafił sprowadzić zawiłe przepisy do najprostszych wskazówek i tak podpowiadał dorosłym opiekunom: „Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie.”


Dzisiaj jest: 1 grudnia 2020 Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz

logo-korpus

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12327318