102 lata niepodległości w gminie Daleszyce

Nie było tłumnego świętowania i tradycyjnego przemarszu mieszkańców i licznych pocztów sztandarowych ulicami Daleszyc, ale nie brakło pamięci, kwiatów dla bohaterów i symbolicznych zniczy w miejscach pamięci. 102. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości mieszkańcy miasta i gminy Daleszyce upamiętnili w tym roku skromniej, niż w poprzednich latach.

11 listopada 2020 stan epidemii i obostrzenia sanitarne zatrzymały nas w domach. Ograniczona liczba wiernych mogła wspólnie uczestniczyć w tradycyjnej mszy świętej, jaka w parafii pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach została odprawiona w intencji Ojczyzny. Tego dnia Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński w imieniu wszystkich mieszkańców złożył kwiaty i zapalił znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na daleszyckim rynku oraz pod obeliskiem upamiętniającym uczestników walk o niepodległość na cmentarzu w Daleszycach.

- 11-ego listopada, jak co roku, choć bardziej symbolicznie, niż dotąd, oddaliśmy hołd tym, którzy wywalczyli naszą wolność. Żałuję, że ze względu na obostrzenia sanitarne niemożliwe było wspólne świętowanie tej niezwykle ważnej patriotycznej uroczystości, która co roku gromadzi setki mieszkańców naszej gminy i pozwala nam tworzyć wspólnotę, rozumiejącą, że wolność trzeba cenić i pielęgnować – podkreślał burmistrz Dariusz Meresiński. – Jednak mimo ograniczeń, mogliśmy aktywnie włączyć się w świętowanie, np. wywieszając przed domem biało-czerwoną flagę. Mam nadzieję, że tegoroczne obchody skłoniły nas wszystkich do refleksji nad istotą święta niepodległości i jego znaczeniem dla każdego z nas osobiście.

Mieszkańcy miasta i gminy Daleszyce upamiętnili ważną rocznicę na wiele sposobów. W szkołach – mimo, że uczniowie pracują w trybie zdalnym – przygotowane zostały wirtualne akademie, w których przygotowanie zaangażowani zostali też rodzice, w przedszkolach, a nawet w daleszyckim żłobku maluchy w twórczy sposób uczyły się o znaczeniu barw narodowych. Gminna biblioteka przy wsparciu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, w której uczciła tegoroczne Święto publicznym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego: nagranie możemy obejrzeć na profilu społecznościowym biblioteki. Z podobnym zaproszeniem do wspólnego wykonania hymnu wystąpiły też inne szkoły z naszej gminy. Na profilach społecznościowych mieszkańców, organizacji i stowarzyszeń nie brakło biało-czerwonych flag i inspirujących haseł.

- Bardzo doceniam tego typu inicjatywy, szczególnie w tak trudnym czasie przymusowej izolacji. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest symbolem odzyskania przez nasz kraj wolności po 123 latach niewoli. Corocznie tego dnia oddajemy hołd tym, którzy bronili i tworzyli odrodzone w listopadzie 1918 roku Państwo Polskie. Jest to nasz obowiązek wobec tych, którzy w obronie polskości oddali to, co najcenniejsze, swoje życie. Dlatego dziękuję za wszelkie wartościowe inicjatywy każdemu, kto się w nie zaangażował – podsumował burmistrz Dariusz Meresiński.


Dzisiaj jest: 1 grudnia 2020 Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz

logo-korpus

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12327213