Powiat kielecki i Kielce od soboty w czerwonej strefie. Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

Powiat kielecki i miasto Kielce znalazły się na liście 38 powiatów i miast, które od soboty zostaną objęte czerwoną strefą. Pozostała część Polski znajdzie się w strefie żółtej, a to oznacza wprowadzenie wielu obostrzeń. Zmiany wejdą w życie już od najbliższej soboty 10 października.

- Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Od soboty, 10 października obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej.

Z tego obowiązku zwolnione będą wyłącznie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający ich niepełnosprawność. - Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa – zapewnił gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas konferencji prasowej i dodał, że w każdym przypadku naruszenia przepisów to policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Wprowadzone będą też nowe limity osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób, a w strefie czerwonej do 50 osób. - Jeśli chodzi o ograniczenie do 50 osób w strefie czerwonej, to obostrzenie to wejdzie z tygodniowym vacatio legis, tak żeby dać możliwość przeniesienia tej imprezy, przeorganizowania, by nie wprowadzać obostrzenia z piątku na sobotę i zaskakiwać wszystkich - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Utrzymany zostaje zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, to zarówno w strefie żółtej, jak i w strefie czerwonej, wewnątrz przebywać może jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Dodatkowo w strefie czerwonej restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą mogły pracować w godzinach od 6 do 22, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Obowiązek zakrywania nosa i ust do chwili zajęcia stolika zarówno wewnątrz lokali, jak i w ogródkach, obowiązuje w całym kraju. Obsługa również musi zasłaniać usta i nos.

Nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych w kwestii handlu. Podczas zakupów jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Należy też dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki. Nic też nie zmieniło się w kwestii zakładów kosmetycznych i fryzjerskich. Wewnątrz może przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci.

W siłowniach na terenie strefy czerwonej może przebywać jedna osoba na dziesięć metrów kwadratowych, a w strefie żółtej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. Zarówno w strefie czerwonej, jak i w strefie żółtej w kinie może być 25 procent publiczności. Należy też zachować 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą oczywiście zakrywać usta i nos. Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne muszą zawiesić działalność w strefach czerwonych, a w strefach żółtych może w nich przebywać jedna osoba na dziesięć metrów kwadratowych.

Działalność hotelarska nie zostaje wyłączona w żadnej ze stref. Bez zmian pozostał też transport lotniczy. W samolocie trzeba zasłaniać usta i nos, a także dezynfekować ręce. Dodatkowo samoloty muszą być dezynfekowane zgodnie z obowiązującymi jak dotychczas przepisami.


Dzisiaj jest: 25 października 2020 Imieniny: Ingi, Darii, Sambora

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12277614