Pamiętali o bohaterach

 

Obchody 76. rocznicy wymarszu I batalionu 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na akcję BURZA, odbyły się w Daleszycach. Mieszkańcy naszej gminy oddali hołd bohaterom, którzy stawili się zgodnie z rozkazami przełożonych w miejscu koncentracji, by realizować zadania w ramach akcji BURZA kryptonim DESZCZ, a następnie ZEMSTA.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w samo południe od uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach. Następnie delegacje samorządowe, kombatanci oraz przybyli goście złożyli pamiątkowe wieńce przed pomnikiem poległych w obronie ojczyzny w latach 1939-1945 na Placu Cedry oraz pod figurą Matki Boskiej na daleszyckim rynku.

Jest to dla nas ważny dzień i ważne wydarzenie, ponieważ mamy okazję upamiętnić wszystkich tych, którzy 76 lat temu podejmowali trudne decyzje, opuszczali swoje domy, rodziny, po to, aby walczyć o niepodległość.

Przypomnijmy, 76 lat temu 11 sierpnia 1944 roku I batalion 4. Pułku Piechoty Legionu Armii Krajowej wyruszył na akcję „Burza", kryptonim „Deszcz" w celu, opanowania miasta Kielce. W Daleszycach miały się stawić cztery kompanie. Jedna z kompani, z rejonu Suchedniowa nie dotarła. Pierwsza kompania została nazwana „wybraniecką". Jej trzon stanowili mieszkańcy Daleszyc, których było w sumie 51 osób. Około godziny 17.00 nastąpił wymarsz z Daleszyc. Jako pierwszy wyruszył zwiad konny. Kompanie przeszły przez Niestachów, Leszczyny i Mąchocice do Siodeł, gdzie odbyła się koncentracja pierwszego i drugiego batalionu. Tam okazało się, że siły niemieckie, które bronią Kielc są tak potężne, że nie ma szans na ich zdobycie, więc 15 sierpnia siły dwóch batalionów I i II stanowiące awangard 4 PPLeg AK otrzymały rozkaz wymarsz w kierunku walczącej Warszawy.

Istotę rocznicowych obchodów podkreślił Burmistrz Daleszyc, Dariusz Meresiński - Dzięki takim uroczystościom upamiętniamy osoby, które brały udział w ważnych dla Polski wydarzeniach. Ta pamięć nie umarła, ona cały czas żyje, pomimo, że kombatantów, którzy walczyli jest coraz mniej. Dlatego my swoją obecnością pokazujemy to, że ta pamięć jest wiecznie żywa. Dziękuje wszystkim, którzy wspólnie z nami oddali cześć bohaterom w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. – powiedział Burmistrz.

Tego typu wydarzenia są bardzo ważne, ponieważ pokazują młodym ludziom jak wyglądała nasza historia. Trzeba dbać o to, żeby nasz kraj nie zatracił pamięci jak to mawiał Józef Piłsudski.


Dzisiaj jest: 19 stycznia 2021 Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12401126