Uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach

16 listopada zainaugurowano działalność nowoczesnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. Specjaliści zajmą się tu edukacją ekologiczną, czyli nauką o tym, jak dbać o przyrodę i w jaki sposób należy ją chronić. W zajęciach będą uczestniczyli uczniowie z całego województwa świętokrzyskiego. W planach jest także organizacja konferencji, spotkań i szkoleń dla osób dorosłych. Modernizacja budynku kosztowała ponad 2 miliony złotych. Samorząd gminy pozyskał na jego przebudowę aż 85% dofinansowania zewnętrznego do kosztów kwalifikowalnych.

Modernizacja za ponad 2 miliony

Dobiegła końca realizacja zadania pod nazwą „Modernizacja i doposażenie ośrodka prowadzącego działalność edukacji ekologicznej w miejscowości Widełki na terenie gminy Daleszyce”, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego .

- Modernizacja byłej szkoły miała za zadanie przystosowanie obiektu do projektowanej funkcji. Obecnie jest to budynek przyjazny dla osób niepełnosprawnych i energooszczędny. Posiada rozwiązania sprzyjające środowisku, jak panele fotowoltaiczne, piec na pellet, a także zielone balkony z trawą i krzewami – poinformował Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

Zakres przeprowadzonych tu prac był bardzo szeroki. Objął między innymi wyburzenia wewnętrzne i zewnętrzne oraz budowę przeszklonej klatki schodowej z miejscem na windę dla osób niepełnosprawnych. Wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz centralnego ogrzewania, wraz z montażem nowego pieca. Zbudowana została przydomowa oczyszczalnia ścieków i podziemne zbiorniki na pellet z instalacją transportu pneumatycznego. Wykonano także instalację wentylacji, fotowoltaiczną i elektryczną zewnętrzną. Pomieszczenia na piętrze zyskały nowy układ i schludny wygląd.

Dostosowanie budynku do nowych zadań kosztowało 2,4 mln złotych. Co ważne, aż 85% kosztów kwalifikowalnych zostało pokryte z dofinansowania unijnego. Podczas uroczystego otwarcia Centrum wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik podkreślała, że to bardzo dobrze wykorzystane pieniądze. - W imieniu Zarządu Województwa gratuluję całej społeczności Miasta i Gminy Daleszyce tej inwestycji. Mam nadzieję, że obiekt będzie służył wszystkim mieszańcom oraz przyczyni się do większej świadomości i ochrony naszego środowiska - mówiła wicemarszałek Renata Janik.

Jak poinformował burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce w obiekcie będą odbywały się liczne zajęcia z fachowcami w dziedzinach ochrony środowiska i ekologii. Pracownicy Centrum Edukacji Ekologicznej będą współpracowali z miejscowymi pszczelarzami i leśnikami. W jednej z sal będzie można zapoznać się z pracą członków Koła Łowieckiego Leśnik z Widełek. Jak poinformował jego prezes Czesław Biskup, pracownia będzie wyposażona w materiały niezbędne do przekazywania wiedzy na temat zwierząt żyjących w daleszyckich lasach oraz jak dbać o ich prawidłową ochrony. – Chcemy promować kulturę łowiecką, ale też edukować najmłodszych z zasad dbania o przyrodę, czyli na przykład mówić o tym, jak dokarmiać ptaki lub co robić, gdy w lesie zauważy się założone przez kłusowników wnyki – mówił prezes Czesław Biskup.

Młodzież szkolna będzie brała tu także udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach. - Podczas zajęć uczniowie będą mogli zapoznać się na przykład z działaniem pompy ciepła, albo przyrządzić zdrowy posiłek w aneksie kuchennym. Obecne na otwarciu dzieci podkreślały, że chciałyby się dowiedzieć jak powstaje miód, ale też jak prawidłowo dbać o środowisko – mówiła Anna Kosmala, radna Radny Powiatu, jednocześnie koordynator ZIT KOF.

Jednak placówkę odwiedzać będą nie tylko uczniowie świętokrzyskich szkół. W planach jest także organizacja szkoleń i konferencji dla dorosłych. Włodarz gminy zaprasza także turystów. – Budynek znajduje się na szlaku turystycznym, dlatego zachęcamy wszystkich odwiedzających nasze strony do zapoznania się z ofertą Centrum Edukacji Ekologicznej, która za kilka tygodni pojawi się na stronie internetowej. Chcielibyśmy stworzyć tu miejsce, gdzie turyści mogliby nie tylko poszerzać wiedzę z zakresu ochrony środowiska, ale przyjemnie spędzić czas w kontakcie z naturą – podkreślał burmistrz Dariusz Meresiński.

W uroczystym otwarciu Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach, udział wzięli: wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, radna Rady Powiatu Kieleckiego Anna Kosmala, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, Radni Miejscy na czele z Przewodniczącym Rady Rafałem Siwonią, dyrektor ZIT KOF Mieczysław Pastuszko, kierownik biura ZIT Danuta Illg-Hadała, wicedyrektorzy ZSP w Daleszycach Teresa Rzepecka i Monika Kosmala, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach Renata Segiecińska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Daleszycach Alicja Prendota, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Norbert Wojciechowski oraz sołtysi. Uroczystego poświęcenia budynku dokonał ksiądz Tomasz Baranowski, proboszcz parafii Cisów.

Pragniemy również podziękować za pomoc przy organizacji wydarzenia KGW „Wesołe Gosposie”, KGW „Widełczanki”, Kołu Łowieckiemu „Leśnik” z Widełek oraz Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Daleszycach.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 12 sierpnia 2020 Imieniny: Klara, Lech, Julian

wybory-prezydenta-logozakladka-koronawirus2-www

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12173089