Aktualności PAP Samorząd

Seniorzy w Sandomierzu

Brama Opatowska, Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, a także sandomierska starówka były celem wycieczki na którą udali się seniorzy z gminy Daleszyce. Słoneczna pogoda sprzyjała, aby wspólnie poznawać historię i atrakcje tego pięknego miasta.

W wycieczce wzięło udział prawie 100 seniorów z terenu całej gminy Daleszyce. Pierwszym punktem wycieczki był rejs po królowej polskich rzek, Wiśle. Z pokładu statku można było podziwiać Sandomierz z całkiem innej perspektywy. Podczas wizyty w tym mieście cały czas towarzyszył im przewodnik, który opowiadał o historii i atrakcjach tego nadwiślańskiego grodu, który co roku przyciąga tłumy turystów.

Następnie wszyscy udali się na spacer po Wąwozie Świętej Królowej Jadwigi. Według legendy miejsce to często odwiedzane było przez królową Jadwigę, która była częstym gościem pobliskiego kościoła św. Jakuba, stąd też wąwóz ten nazwano jej imieniem. Kolejnym punktem wycieczki był „Świat Ojca Mateusza”. Seniorzy mieli niebywałą okazję, by osobiście odwiedzić plebanię księdza Mateusza Żmigrodzkiego oraz kultowe wnętrza, znane z serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz”, który od 2008 roku kręcony jest właśnie w Sandomierzu. Niecodzienną atrakcją, były naturalnych rozmiarów postacie woskowe aktorów grających w serialu. Odwiedzający mieli okazję podejrzeć przy pracy księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula.

Spokojnym krokiem uczestnicy wycieczki udali się później na Bramę Opatowską, z której można było podziwiać urokliwą panoramę miasta. Jest to jedyna zachowana brama wjazdowa spośród czterech, które niegdyś prowadziły do Sandomierza.

Ostatnim punktem wycieczki była sandomierska starówka na której był czas wolny i gdzie każdy mógł zaopatrzyć się w pamiątki lub zrelaksować pod parasolami. Po zwiedzaniu wszyscy udali się na obiad do restauracji „Hotel Pod Ciżemką”, gdzie zjedli pyszny posiłek.

- Seniorzy z naszej gminy bardzo chętnie uczestniczą w projektach im dedykowanych i zgłaszają potrzebę większej integracji. Dlatego staramy się wspólnie z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizować różne formy aktywności dla naszej „młodzieży”. W ubiegłym roku 50 osobowa grupa seniorów odwiedziła Kraków, a w tym dwukrotnie więcej osób chciało zwiedzić piękny Sandomierz – mówił burmistrz Dariusz Meresiński.

- Bardzo się cieszę, że na wycieczce pojawiło się tylu naszych mieszkańców. Oznacza to, że daleszyccy seniorzy chcą być aktywni, a to daje nam podstawy do organizowania im kolejnych wyjazdów i zajęć im dedykowanych. Wspólnie z MGOPS-em i Urzędem Gminy będziemy starać się aktywizować naszych nestorów, którzy chcą żyć pełnią życia – mówiła Anna Kosmala, Radna Rady Powiatu.

- To już kolejny wyjazd, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Każda nasza inicjatywa spotyka się z dużym odzewem i daje nam pozytywną energię do pracy. Seniorzy to bardzo ważna grupa społeczna, którą tworzą wspaniali ludzie. To dla nich i z myślą o nich, będziemy realizować kolejne projekty, bo wiemy, że tego oczekują i na to zasługują – podsumowała dyrektor MGOPS Renata Segiecińska.

- To był świetnie spędzony czas. Z wielką chęcią wybierzemy się na kolejne takie wyjazdy. Cała wycieczka była bardzo udana. Oby jak najwięcej takich inicjatyw – mówili w drodze powrotnej do domu uczestnicy wycieczki.

Organizatorami wycieczki byli Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Urząd Miasta i Gminy Daleszyce.

Mateusz Fąfara


Dzisiaj jest: 10 grudnia 2019 Imieniny: Julia, Judyta, Daniel

odpady-nowe-konto.jpgodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11824827