W sercu Gór Świętokrzyskich

Tradycyjnie już, Koła Gospodyń z terenu gminy Daleszyce wybrały się na coroczną wycieczkę z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. To już piąta wycieczka zorganizowana przez daleszyckie Gospodynie Wiejskie na której poznają najciekawsze atrakcje turystyczne naszego regionu.

– Celem naszych wycieczek jest poznawanie regionu, lokalnej kultury oraz produktów, które są na wyciągnięcie ręki, a wcale po nie, nie sięgamy – mówi Anna Kosmala, Radna Powiatu Kieleckiego, a zarazem, prezes Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Gminy Daleszyce - Wcale nie trzeba daleko jechać, aby miło spędzić czas i co najważniejsze poznać to, czym zachwycają się przyjeżdżający do nas turyści, a co nie zawsze doceniamy my, mieszkańcy świętokrzyskiego – podsumowuje.

W tym roku nasze Gospodynie udały się do tzw. serca Gór Świętokrzyskich, odwiedzając sanktuarium na Św. Krzyżu oraz najbliższe atrakcje turystyczne. Wspólne zwiedzanie rozpoczęły w Św. Katarzynie, a dokładnie w Muzeum Minerałów i Skamieniałości, a następnie udały się do Pracowni Ceramiki Regionalnej prowadzonej przez panią Monikę Iwan. Obowiązkowym punktem pobytu w Św. Katarzynie była zdaniem większości, najlepsza lodziarnia w regionie, do której na lody przyjeżdżają rodziny z całego kraju. Następnie nasze Gospodynie udały się do Krajna. Tam zobaczyły największe światowe atrakcje, za sprawą alei miniatur w Parku Rozrywki „Sabat”.

Do sanktuarium na Św. Krzyżu nasze Panie udały się kolejką. Była chwila na refleksję, ochłodę w murach sanktuarium oraz czas na zakup pamiątek. Ostatnim punktem całodniowej wycieczki była Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Tam czekało na wszystkich ognisko na którym można było upiec przepyszne kiełbaski u podnóża Łysej Góry.

Akcja „Cudze chwalicie, swego nie znacie” trwa od 2015 roku. Dzięki własnej inicjatywie i funduszom „daleszyckie gospodynie” zwiedziły już m.in. Sandomierz, Krzyżtopór, Ćmielów, Chmielnik, Szydłów i Ponidzie. Kolejny etap zwiedzania świętokrzyskich zakamarków już w przyszłym roku.

Mateusz Fąfara


Dzisiaj jest: 2 lipca 2020 Imieniny: Jagoda, Urban, Otton

wybory-prezydenta-logozakladka-koronawirus2-www

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12109726