Aktualności PAP Samorząd

Jan Baćkowski z tytułem „Trenera Roku 2018”!

backowskiZa nami Plebiscyt Sportowy 2018 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu, podczas którego wręczono wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Zaszczytny tytuł „Trenera Roku 2018” trafił do Jana Baćkowskiego, trenera szkółki kolarskiej KSKS Vento Bike Team Daleszyce.

Utalentowany zawodnik, utytułowany trener

Kolarstwo niemal od zawsze było życiową pasją Jana Baćkowskiego. Ma on na swoim koncie bardzo liczne i spektakularne sukcesy sportowe. Był zawodnikiem Lechii Kielce, SHL Kielce, Korony Kielce i reprezentantem Polski. Zwyciężył Małopolski Wyścig Górski, Kryterium Asów w Katowicach i ogólnopolski wyścig w Płocku. Brał też udział w wyścigu Dookoła Maroka i Dookoła Anglii, w których reprezentacja Polski uplasowała się na drugim miejscu. Dziewięciokrotnie startował również w wyścigu Tour de Pologne.

Po zakończeniu kariery sportowej zaangażował się w pracę szkoleniową. - Po zakończeniu mojej kariery odpuściłem sport, chciałem odpocząć – powiedział Jan Baćkowski. – Jednak w 2015 roku otrzymałem propozycję, od burmistrza Dariusza Meresińskiego, trenowania młodych ludzi. Miałem pewne obawy, czy dam radę, ponieważ przerwa w sporcie była już duża, ale podjąłem się tego wyzwania – dodał trener.

Wypracowane sukcesy

Jan Baćkowski w treningach młodzieży postawił na własne doświadczenia. - Sam byłem zawodnikiem w latach 60 i 70-tych i staram się doświadczenia z tamtych lat przenieść do treningów w naszej obecnej drużynie. Jak się okazuje, tajniki, które przekazuję moim zawodnikom nadal działają, co mnie bardzo cieszy. Bywa, że koledzy z innych klubów pytają się „jak ty to robisz, skąd te sukcesy?”. Najczęściej odpowiadam, że najwyraźniej mam szczęście do odkrywania talentów. Ale jak wiadomo szczęściu trzeba jednak trochę pomóc, bo sam talent nie wystarczy, trzeba go także umiejętnie szlifować, niczym diament – podkreślił trener.

Postawienie na własne doświadczenia kolarskie było słusznym posunięciem, ponieważ na drużynę KSKS Vento Bike Team posypał się deszcz medali. - Do tej pory, przez cztery lata działalności Vento Bike Team, zdobyliśmy 430 pucharów. W samym 2018 roku było ich aż 231, w tym 5 medali mistrzostw Polski. Także każdego roku widać ogromny postęp i jestem z tego tytułu bardzo zadowolony – powiedział Jan Baćkowski.

Treningi kluczem do sukcesu

Na każdy sukces trzeba mocno zapracować. Wie o tym zarówno trener młodych kolarzy Jan Baćkowski, jak i jego podopieczni. – Przy mało intensywnych treningach nie moglibyśmy liczyć na rozwój i spektakularne sukcesy. Dlatego, aby poprawić formę młodych zawodników trenujemy cztery razy w tygodniu, czasami są to też soboty i niedziele. Ale aby stanąć na najwyższym podium mistrzostw Polski, trzeba dużo trenować, nawet 15 godzin tygodniowo. Ta ciężka praca daje jednak wymierne efekty, z których jako trener jestem niezmiernie dumny – podkreślił Jan Baćkowski.

Najlepszy wśród najlepszych

Jan Baćkowski, za swoje zaangażowanie i osiągane wyniki, otrzymał zaszczytny tytuł „Trenera Roku 2018”. – To, że otrzymałem tytuł Trenera Roku, jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Jest ono doskonałą motywacją do dalszej pracy. Czuję się doceniony, ale nie zamierzam spocząć na laurach. Trzeba iść znów do przodu, myśleć o kolejnych sukcesach, skupić się na realizacji planu i osiągać zamierzone cele – powiedział trener.

Jan Baćkowski, zapytany o to, czego mu życzyć, odpowiedział: - Proszę życzyć mi tego, żebym wytrwał – powiedział trener i podziękował za pomoc w realizacji zamierzeń swoim dzieciom: - Chciałem serdecznie podziękować mojemu synowi, Krzysztofowi, bo bez jego pomocy dzisiaj nie stałbym tu z takim wyróżnieniem. Dziękuję również mojej córce, Monice. To Krzysztof i Monika zajmują się formalnościami i walczą o sponsorów, dzięki czemu ja mogę skupić się na treningach z młodzieżą. Bardzo im za to dziękuję – podsumował trener.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 16 września 2019 Imieniny: Edyta, Kamil, Korneliusz

utrudnienia-obwodnica

logo-wybory

odpady-nowe-konto.jpgodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11715025