Aktualności PAP Samorząd

Zawody o Puchar Powstańców Styczniowych za nami

Zimowa aura, czyli padający śnieg i trzaskający mróz nie odstraszyły miłośników aktywnego stylu życia, którzy 24 stycznia tłumnie stawili się w Niwach Daleszyckich, aby stanąć na starcie drugiego etapu Zawodów o Puchar Powstańców Styczniowych.

Upamiętnili bohaterów

Zawody o Puchar Powstańców Styczniowych odbyły się w dwóch etapach. Podczas pierwszego, styczniowego spotkania, zawodnicy mieli do pokonania trasę na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Podczas drugiego etapu biegacze i rowerzyści przemierzali ścieżki lasów na terenie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. – Teren Parku Cisowsko-Orłowińskiego to teren górzysty i zalesiony. Dlaczego właśnie tutaj dziś się spotykamy? Ponieważ podczas powstania styczniowego ten las był pełen powstańców – powiedział Bogdan Maziejuk, organizator zawodów - Niedaleko, na stokach Góry Wrześni stał oddział pułkownika Kality, pseudonim Rębajło. Był to jeden z bardziej operatywnych oddziałów tamtych czasów. Podczas II wojny światowej stacjonował tu także oddział Barabasza. Są więc to lasy przesiąknięte bohaterstwem i krwią żołnierzy. Dzisiejsze wydarzenie to uczczenie pamięci o nich. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że są tu przepiękne tereny do wypoczynku i do uprawiania wszelkich dyscyplin sportowych. A jeśli chodzi o dzisiejszą, bardzo mroźną aurę, to dla osób aktywnych nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani rowerzyści, czy biegacze – dodał Bogdan Maziejuk

Gmina Daleszyce sportem stoi

Celem sportowych zmagań jest upamiętnienie uczestników powstania styczniowego, popularyzacja biegania i jazdy na rowerze oraz Nordic Walking. Bo amatorzy wszystkich tych dyscyplin stanęli na starcie Zawodów o Puchar Powstańców Styczniowych. - Na terenie Miasta i Gminy Daleszyce biega się od lat. Jako samorząd bardzo mocno wspieramy wszelkie wydarzenia sportowe i chętnie włączamy się w propagowanie aktywnego stylu życia. Tutejsze tereny są bardzo atrakcyjnym miejscem zarówno dla biegaczy, jak i miłośników jazdy rowerowej – powiedział Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. – Cieszy nas fakt, że każda kolejna impreza sportowa cieszy się większym zainteresowaniem i na jej starcie stawia się coraz więcej osób. Przy tej okazji warto dodać, że przed nami cały rok ciekawych akcji i wydarzeń sportowych, które będą miały miejsce na terenie Miasta i Gminy Daleszyce – poinformował Burmistrz Dariusz Meresiński.

Nie było łatwo, ale bardzo urokliwie

Podczas zawodów o Puchar Powstańców Styczniowych sportowcy stanęli w szranki w następujących dyscyplinach: rower MTB – 30 km, Nordic Walking – 6 km, dystans „dyszka” – 9 km, dystans „półmaraton” – 20 km, Cross Duathlon bieg+rower – 20 km oraz Duathlon sztafeta bieg 9 km i rower 22 km. Mroźna, zimowa aura nie odstraszyła amatorów zdrowego stylu życia, którzy tłumnie ustawiali się w blokach startowych. – Trasa była bardzo dobrze przygotowana, oznakowana, a do tego bardzo urokliwa. Warunki zimowe nie przeszkadzały w biegu, wręcz przeciwnie, była to bardzo fajna przygoda – powiedział Grzegorz Lejawka z Daleszyc, uczestnik zawodów. – Bieg był bardzo orzeźwiającym doznaniem. Nie było łatwo, ale dzięki zimowej i śnieżnej pogodzie bardzo relaksacyjnie, okoliczności przyrody były przepiękne. A uczucie satysfakcji kiedy dobiegnie się do mety to coś niepowtarzalnego – dodała Malwina Żubrowska ze Szczecna, uczestniczka biegu.

Zawodnicy biorący udział w każdej z dyscyplin oraz kategorii wiekowej zmagań o Puchar Powstańców Styczniowych otrzymali pamiątkowe medale. Zdobywcom pierwszych miejsc wręczono trofea sportowe oraz nagrody rzeczowe. Uczestnicy plasujący się na drugich i trzecich miejscach w swoich kategoriach zostali uhonorowani pamiątkowymi pucharami i otrzymali upominki.

Organizatorami wydarzenia byli: Świętokrzyskie Stowarzyszenie Kolarstwa Górskiego MTB CROSS oraz Stowarzyszenie Biegacz Świętokrzyski przy wsparciu samorządu Miasta i Gminy Daleszyce.


Dzisiaj jest: 14 grudnia 2018 Imieniny: Alfred, Izydor

utrudnienia-obwodnica

WYBORY_SAMORZADOWE_2018

czyste-powietrze

odpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11407630