Aktualności PAP Samorząd

Pracownia Orange - uroczyste otwarcie multimedialnej świetlicy w Kranowie

„Cyfrowy Kranów” – taki tytuł nosi projekt multimedialnej świetlicy w Kranowie, który wziął udział w konkursie „Pracownie Orange” i został wybrany jako jeden z najlepszych spośród blisko trzystu zgłoszeń z całej Polski. 19 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy.

- Cieszymy się bardzo, że dziś wspólnie możemy celebrować moment otwarcia naszej świetlicy i dzielić z Wami radość. Myślę, że nie tylko radość nam dziś towarzyszy, ale także wspólna satysfakcja. Przechodząc pomyślnie przez dwa etapy konkursu pokazaliśmy nie tylko, że mamy ciekawy pomysł na pracownię w naszej miejscowości, ale przede wszystkim udowodniliśmy, że we wspólnym działaniu tkwi ogromna siła sprawcza, której efekty dzisiaj tutaj widzimy – mówiła podczas otwarcia do licznie zebranych mieszkańców i przybyłych gości Magdalena Sobieraj koordynator projektu. - Dziękujemy wszystkim za ogromną mobilizację i zaangażowanie w głosowanie, a także udzielone wsparcie finansowe przedsięwzięcia, co było realną odpowiedzią na nasz apel i wyrazem zrozumienia potrzeby utworzenia w naszej miejscowości takiego miejsca jak to – podkreśliła.

Projekt z Kranowa jednym z najlepszych w kraju

„Pracownie Orange” to program społeczny, w ramach którego firma Orange pomaga zakładać i prowadzić świetlice multimedialne w małych miastach i wsiach. Na około 300 projektów z całej Polski, które wystartowały w konkursie, komisja do kolejnego etapu zakwalifikowała 60 najciekawszych w tym „Cyfrowy Kranów”. Na tym etapie od głosowania internautów zależało to, które pracownie otrzymają zaufanie firmy Orange i wejdą z nią we współpracę. Na pracownię z Kranowa oddano ponad 17 tysięcy głosów co dało jej w rankingu pierwsze miejsce w województwie i czołowy wynik w kraju. Jak podkreślają organizatorzy, głosowaniu towarzyszyły duże emocje i gdyby nie mobilizacja społeczna i ogromne zaangażowanie mieszkańców nie tylko Kranowa, ale całej gminy Daleszyce nie byłoby tego sukcesu. - Warto było podjąć wyzwanie i wziąć udział w projekcie, nie tylko ze względu na osiągnięty cel, ale także tą wspaniałą integrację społeczną, która była wartością dodaną tego projektu i wyrazem otwartości mieszkańców i chęci do współdziałania – zaznaczyła Magdalena Sobieraj.

Wspólny sukces

Opracowaniem zwycięskiego projektu zajęła się grupa inicjatywna mieszkańców Kranowa, w skład której weszli: koordynator Magdalena Sobieraj, Ewelina Miernik, Zenobia Wojciechowska i Karol Błaszczyk w partnerstwie z Burmistrzem Miasta i Gminy Daleszyce Dariuszem Meresińskim.

Jak zgodnie stwierdzili twórcy projektu, sukces należy nie do nich, ale do mieszkańców gminy Daleszyce oraz samorządowców, którzy udowodnili, że wspólnymi siłami można wiele zdziałać. Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński wspólnie z grupą inicjatywną przekazali środki na adaptację pomieszczenia pod pracownię. Multimedialna świetlica w Kranowie to oddolna inicjatywa społeczna, czyli to, co najcenniejsze w życiu samorządowym – powiedział Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. – Pracownia Orange to wspaniała idea lokalna, którą z chęcią poparliśmy i udzieliliśmy wsparcia finansowego. Jestem przekonany, że przyniesie ona ogromną korzyść dzieciom i rodzicom z sołectwa Kranów. Przy tej okazji dodam jeszcze, że docelowo planujemy wybudowanie nowej świetlicy w Kranowie, tak, aby zapewnić tu jak najbardziej komfortowe warunki do nauki i zabawy – poinformował burmistrz Dariusz Meresiński, składając podziękowania oraz gratulacje na ręce koordynatorów projektu oraz mieszkańców. Do gratulacji przyłączył się także Piotr Żołądek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Michał Godowski – starosta kielecki, Jan Cedro – przewodniczący Rady Powiatu oraz Paweł Gratka – dyrektor powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach. Zjawili się także mieszkańcy Kranowa, którzy nie szczędzili słów uznania dla koordynatorów projektu.

Bogaty program zajęć

W odnowionych i świetnie wyposażonych wnętrzach świetlicy w Kranowie oferowany będzie bogaty program zajęć. Do konkursu przygotowano szereg pomysłów na oryginalne i ciekawe zajęcia dla dzieci. Będą gry i zabawy świetlicowe, warsztaty „mały chemik”, robotyka i mini laboratoria przyrodnicze. Poza tym przewidziany jest cykl zajęć z fotografii cyfrowej i obróbki zdjęć, montażu filmów, warsztaty „Cyfrowy senior” i wiele innych. Chcemy, aby było to miejsce aktywności i integracji społecznej, miejsce otwarte dla każdego, które będzie służyło lokalnej społeczności i odpowiadało na zgłaszane potrzeby – podkreślają członkowie grupy inicjatywnej.

Firma Orange przekazała na rzecz świetlicy w Kranowie nowoczesny sprzęt. Są to: trzy laptopy, drukarka, telewizor LCD, konsola do gier Sony Playstation w raz z grami dla dzieci i młodzieży, dwa Lofi Roboty, biurka, krzesła, regały na książki oraz niezbędne meble.

Z właśnie otwartej świetlicy najbardziej cieszą się dzieci. – Głosowaliśmy każdego dnia, ponieważ fajnie mieć takie miejsce niedaleko domu. Możemy tu odrabiać lekcje, bawić się i spotykać z przyjaciółmi. Będziemy miło spędzać tu czas i brać udział w ciekawych zajęciach – zgodnie stwierdzili najmłodsi mieszkańcy sołectwa.

Pracownia będzie czynna od 1 lutego przez 5 dni w tygodniu, w tym trzy dni w godzinach popołudniowych.


Dzisiaj jest: 26 kwietnia 2019 Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

utrudnienia-obwodnica

wybory-europarlament

czyste-powietrzeodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11560470