Aktualności PAP Samorząd

Budowa obwodnicy Daleszyc i Sukowa coraz bliżej – podpisano umowy z wykonawcami

Niebawem ruszy jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w regionie. Mowa o rozbudowie drogi wojewódzkiej numer 764 poprzez budowę obwodnic Daleszyc i Sukowa. Umowa z wykonawcą na realizację wielomilionowej inwestycji została podpisana na daleszyckim rynku 19 stycznia. Jak podkreślano, była to historyczna chwila.

Inwestycja za 115 milionów ruszy lada dzień

- W tym uroczystym dniu z całą pewnością możemy powiedzieć, że marzenia się spełniają, ponieważ od lat siedemdziesiątych mieszkańcy Miasta i Gminy Daleszyce marzyli o tym, aby powstała obwodnica – podkreślał Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce podczas uroczystego podpisania umów. – Dziś jest ten szczęśliwy dzień, na który tak długo czekaliśmy, podpisanie umów z wykonawcami. Upór w dążeniu do celu sprawiły, że już niebawem ruszą prace budowlane. To nasz ogromny sukces, ponieważ inwestycja jest bardzo ważna i wyczekiwana. Zdecydowanie poprawi ona bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców gminy Daleszyce. Warto tu przypomnieć, że przy drodze wojewódzkiej 764 znajdują się szkoły w Sukowie i w Daleszycach, a także ośrodek zdrowia. Cały ruch, a mówimy tu o kilkunastu tysiącach przejeżdżających aut dziennie, był kierowany przez rynek w Daleszycach. Przeniesienie tego obciążenia na obwodnicę będzie ogromną ulgą dla mieszkańców gminy – dodał burmistrz Dariusz Meresiński.

22 kilometry nowej drogi

Trzeba przyznać, że mieszkańcy Daleszyc długo czekali na realizację tej inwestycji. Bez wątpienia, uzyskanie aż 80-cio procentowej dotacji na budowę drogi ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia można nazwać spektakularnym, wspólnym sukcesem władz samorządowych województwa, ściśle współpracujących z rządem oraz z władzami lokalnymi i mieszkańcami Miasta i Gminy Daleszyce. Planowana budowa obejmie 22 kilometry trasy. – Będzie to jedna z największych inwestycji w regionie – powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. – To bardzo ważne zadanie, ponieważ zwłaszcza po otwarciu mostu w Połańcu bardzo zintensyfikował się tu ruch, w większości aut towarowych, co jest niezmiernie uciążliwe dla mieszkańców gminy Daleszyce. Dzisiaj została podpisana umowa z wykonawcami, co oznacza, że obwodnica na pewno powstanie. Budowniczy mają już do dyspozycji front robót, budżet gwarantuje środki na wykonanie zadania, a to bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy po latach w końcu doczekają się rozpoczęcia budowy. Dzisiaj wielu mieszkańców gminy przyszło na rynek, aby wspólnie z nami świętować podpisanie umowy. Dotrzymaliśmy słowa i ta ważna inwestycja lada dzień będzie realizowana – dodał marszałek Adam Jarubas.

Będzie bezpieczniej

Budowa obwodnicy to nie tylko zwiększone bezpieczeństwo. - Najmniejsza inwestycja, która służy mieszkańcom jest godna uwagi i odnotowania na kartach historii lokalnej społeczności, a tutaj mamy do czynienia z zadaniem, które pochłonie 115 milionów złotych – mówił Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Budowa obwodnicy Daleszyc i Sukowa nie tylko poprawi parametry bezpieczeństwa, ale także stworzy nowe warunki do rozwoju gospodarczego gminy. Już na tym etapie należy myśleć o tym, żeby otwierać się na stronę gospodarczą zadania i szukać możliwości rozwojowych. Nowoczesna infrastruktura daje ogromne szanse progresu. Dzisiaj finalizujemy kwestię przygotowawczą, formalną, czyli podpisujemy umowy z wykonawcami. Rozpoczyna się więc okres dynamicznych prac i wierzę, że niebawem przyjdzie nam się spotkać na otwarciu tej niezwykle ważnej inwestycji – dodał Piotr Żołądek. W historycznym wydarzeniu udział wziął także wicemarszałek, Jan Maćkowiak, starosta kielecki, Michał Godowski, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro, przewodniczący Rady Miejskie w Daleszycach Mariusz Dziadowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Daleszycach Beata Pietrzyk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Paweł Gratka oraz licznie przybyli mieszkańcy, którzy złożyli specjalne podziękowania na ręce wszystkich zaangażowanych w realizację tak długo wyczekiwanej inwestycji.

Obwodnicą pojedziemy pod koniec przyszłego roku

Przypomnijmy, obwodnica będzie jednojezdniową drogą z dwoma pasami ruchu. Przewidziano także pobocza o szerokości 1,5 metra, chodniki, nowe zjazdy i zatoki autobusowe, a także ciągi pieszo-rowerowe i oświetlenie drogowe. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. – Zadanie będzie realizowane przez dwie firmy. Pierwsza zajmie się budową odcinka o długości blisko 6 kilometrów o wartości 39 milionów złotych – poinformował Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. – Ten odcinek ominie Suków po stronie północnej. Na początku obwodnicy będzie rondo, dalej nowy most na rzece Lubrzance. Odcinek ten zakończy się przed miejscowością Kranów, gdzie rozpocznie się duża obwodnica Daleszyc, która ominie zarówno Kranów, Daleszyce, jak i Niwy. Za Niwami, w lesie będzie kolejne rondo i tu zakończy się obwodnica Daleszyc, a rozpocznie ciąg w stronę gminy Raków. Ten odcinek będzie warty 76 milionów złotych i zrealizuje go forma BUDIMEX. Termin realizacji inwestycji przewidujemy na lipiec przyszłego roku – dodał dyrektor, Damian Urbanowski.    

Jak podkreślił burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński, budowa obwodnicy to nie tylko poprawa bezpieczeństwa pieszych i kierowców, które są kluczowym elementem zadania, ale także zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej gminy i ukłon w stronę przedsiębiorców zainteresowanych tutejszymi terenami.


Dzisiaj jest: 20 stycznia 2019 Imieniny: Fabian, Sebastian

utrudnienia-obwodnica

 

czyste-powietrzeodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11451798