Aktualności PAP Samorząd

Uroczysta premiera w Teatrze „Barabasze”

Wykonaniem „Dziadów Daleszyckich” zainaugurował działalność Patriotyczny Teatr Eksperymentalny „Barabasze”. Nowa scena dramatyczna powstała 11 listopada przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Daleszycach, z myślą o upamiętnieniu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Młodzi aktorzy już pracują nad wyjątkowym spektaklem, który uświetni przyszłoroczne obchody, a tymczasem 30 listopada w siedzibie daleszyckiego gimnazjum przedstawili swoją pierwszą sztukę, napisaną przez uczniów pod kierownictwem Marii Z. Olech.

- Scenariusz powstał z inspiracji tekstem "Dziadów" Adama Mickiewicza i poematem "Pieśń o zamordowanym narodzie żydowskim" Icchaka Kacenelsona. Jako duchy pojawili się we wspomnieniach odwiedzających cmentarz wybrani samodzielnie przez uczniów zapomniani bohaterowie polskiej walki z niemieckim i sowieckim okupantem. Nie tylko zapomniani, ale w większości nie mający nawet swoich grobów – opisuje opiekunka teatru. – Byli to kolejno: Wiesława Jezierska, Olga Prokop, Antoni Burzyński, Janina Przysiężniak, Aniela Życińska, Zdzisław Badocha, Helena Motykówna, Danuta Siedzikówna, Janina i Antoni Żubrydowie, Witold Pilecki, Henryk Flame, Hieronim Dekutowski, Emilia Malessa, Łukasz Ciepliński, Krystyna Skarbek i Józef Franczak.

- Postanowiliśmy pokazać, jak rozumiemy patriotyzm i zainspirować innych do pracy na rzecz Ojczyzny, którą pojmujemy przede wszystkim jako umiłowanie swojego domu, sąsiadów, swojego miasta i gminy, pojętej jako integralna część Rzeczpospolitej Polskiej - mówili w imieniu zaangażowanych w stworzenie teatru uczniów Wiktor Zwierzyński i Hubert Tombarkiewicz. – Zatem chcemy kochać i szanować rodziców, nauczycieli, koleżanki i kolegów ze szkoły, abyśmy mogli stworzyć wspólnotę na miarę wyzwań, które postawi przed nami historia w naszym dorosłym życiu.

Przedstawienie wywarło duże wrażenie na publiczności. – To była niesamowicie przejmująca lekcja historii - podsumował burmistrz Dariusz Meresiński. Opiekunka Teatru podkreśla, że przedsięwzięcie udało się dzięki Dyrekcji Szkoły, która udostępniła zaplecze techniczne, nagłośnienie, oświetlenie i scenę, oraz rodziców, którzy wsparli wysiłki dzieci, aby Teatr Eksperymentalny w ogóle mógł powstać.

W najbliższych planach „Barabasze” mają poważne wyzwanie: - Chcemy pojechać na Festiwal Młodzieżowych Teatrów Amatorskich w Reggio Emilia we Włoszech. Już złożyliśmy akces. Na ten festiwal przygotowujemy przedstawienie w języku włoskim. Będzie to ta sama sztuka, którą w listopadzie przyszłego roku chcielibyśmy uczcić 100-lecie Odzyskania Niepodległości – zapowiada Maria Z. Olech.

Festiwal w Reggio Emilia odbywa się na początku kwietnia 2018 roku. Z myślą o tym teatralnym zadaniu w czasie prób i spotkań uczniowie uczą się także języka włoskiego.


Dzisiaj jest: 21 października 2018 Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego

utrudnienia-obwodnica

WYBORY_SAMORZADOWE_2018

czyste-powietrze

odpady2013

aplikacja-blisko-baner

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11353610