Happening na Rynku podsumowujący kampanię na rzecz czytelnictwa


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
– Wisława Szymborska

Kampanii na rzecz czytelnictwa nigdy za wiele. W bieżącym roku szkolnym w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach, wzorem lat ubiegłych, zaproponowano uczniom różnorodne formy kontaktu z książką. Nauczyciele języka polskiego wraz z panią bibliotekarką przygotowali turnieje oraz imprezy czytelnicze, które cieszyły się zainteresowaniem gimnazjalistów przez cały rok. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie czytelniczym obejmującym utwory o tematyce młodzieżowej, konkursie literackim „Mój ulubiony bohater literacki", konkursie czytelniczym z j. niemieckiego, spotkaniu i warsztatach z pisarzem Zbigniewem Masternakiem. Konkursy wyzwoliły w uczniach potrzebę własnej realizacji, inwencję twórczą. Turnieje wiedzy wprowadziły pozytywną rywalizację, a przede wszystkim wiązały się z koniecznością bezpośredniego sięgnięcia po książkę.

Działaniem podsumowującym był happening, który odbył się 9 czerwca na Rynku w Daleszycach. Uczestnicy przygotowali transparenty z hasłami zachęcającymi do sięgania po książkę, dekorację oraz zadbali o oprawę słowno - muzyczną.

Zaproszeni goście oraz zainteresowani wydarzeniem mieszkańcy Daleszyc mogli zagłębić się w lekturze oraz posłuchać fragmentu „Potopu" Henryka Sienkiewicza. Nie bez powodu to właśnie utwór pisarza piszącego „ku pokrzepieniu serc" znalazł się w scenariuszu happeningu. Rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza. W setną rocznicę śmierci pisarza społeczność gimnazjum oddała hołd temu Wielkiemu Polakowi i postanowiła przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości. W role bohaterów „Potopu" wcieliły się osoby, które wspierają działania czytelnicze propagowane przez gimnazjalistów i ich nauczycieli: Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce – Dariusz Meresiński, Dyrektor Gimnazjum – Jan Cedro oraz Inspektor ds. Oświaty Małgorzata Wojciechowska. Wśród Gości na scenie pojawiła się także uczennica klasy III a Natalia Rosół, Laureatka Konkursu Języka Polskiego dla uczniów województwa świętokrzyskiego.

W kolejnym punkcie programu wręczone zostały nagrody książkowe dla tych, którzy zwyciężyli w ostatnio organizowanych przez szkołę konkursach literackich. Warto dodać, że czytelnictwo w Gimnazjum rozwija się nie tylko w języku ojczystym, ale także w języku niemieckim.

Na zakończenie happeningu „Godzina z książką" wszyscy zgromadzeni wspólnie zaśpiewali piosenkę promującą sięganie po książkę, a uczniowie i nauczyciele utworzyli napis: „Ciekawe książki poznać chcesz, do biblioteki naszej wejdź!"

Działania czytelnicze podjęte w roku szkolnym 2015/2016 prowadzili: A. Czajkowska, K. Szczepaniak, J. Powałkiewicz, M. Cedro, M. Parkita, M. Kułaga. Wsparciem muzycznym służył jak zawsze R. Puchała.

Aleksandra Czajkowska

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach


Dzisiaj jest: 2 lipca 2020 Imieniny: Jagoda, Urban, Otton

wybory-prezydenta-logozakladka-koronawirus2-www

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12109799