V Szkolna Gala "Pasje i Talenty" – Gimnazjum w Daleszycach

 

Związany z naszą Ziemią Świętokrzyską Stanisław Staszic powiedział, że „Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu; dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje". Święty Jan Paweł II, nasz Patron, w Liście do Młodych apelował do młodzieży: „Odkrywajcie w sobie te zdolności, cieszcie się nimi i rozwijajcie je z Bożą pomocą. Niech owocują w waszych rodzinach, szkołach i środowiskach." Jesteśmy „Szkołą Odkrywców Talentów" i już kolejny rok szkolny nasi uczniowie z radością i entuzjazmem rozwijają swoje zdolności. Motto naszej szkoły brzmi przecież „Lećmy i nigdy nie zniżajmy lotu". Te słowa Adama Mickiewicza również mobilizują nas do działania.

Na naszej Gali wystąpiła reprezentacja uczniów, wśród których znaczącą liczebnie grupę stanowili wokaliści. Wystąpili utytułowani i utalentowani: Wiktoria Armańska, Sara Bernat, Sylwia Białogońska, Wiktor Zwierzyński oraz szkolny zespół wokalny. W grupie muzycznych talentów znalazła się również Marysia Borek, która uczy się gry na oboju w Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. L. Różyckiego w Kielcach i jako laureatka prestiżowych ogólnopolskich konkursów gry na oboju należy do grona najzdolniejszych instrumentalistów w Polsce.

Szkolna Galeria - oprawa plastyczna, wydarzenia było miejscem ekspozycji prac plastycznych: rysunków i fotografii naszych uczniów. Czyż nie mamy artystycznych talentów dla których, jak powiedział brytyjski pisarz Oscar Wilde, „nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić?". W Galerii znalazły się, między innymi, prace Natalii Zemsty, Olgi Baćkowskiej, Jakuba Stańka, Weroniki Harabin oraz Wiktorii Kułagi - autorki grafik i entuzjastki sztuki origami, która opowiedziała nam o swoich artystycznych zamiłowaniach. Recytacja to pasja Weroniki Iwan, Natalii Zemsty, Wiktorii Armańskiej i Piotra Choptiany, którzy zaprezentowali swoje zdolności w różnorodnym repertuarze opisującym, między innymi, piękno ojczystej przyrody i wydarzenia historyczne.

Ogromnie ważnym elementem Gali, było jej prowadzenie – świetnie w tej roli spisały się dwie uczennice Julia Hińcza i Agnieszka Michalczyk, na pochwałę także zasługuje nasza służba techniczna: Jakub Rubak i Dawid Łygoński – to dobrze zapowiadający się inżynierowie.

W gronie uczniów, których pasją są różne przedmioty szkolne znaleźli się laureaci konkursów przedmiotowych: Agnieszka Michalczyk, Natalia Rosół, Bartek Chmielewski, Kacper Kobryń, Marcin Markiewicz, Krzysztof Łukawski oraz finaliści: Olga Baćkowska, Kinga Stępień, Dawid Bęben. Miłośnicy geografii opowiedzieli nam o „wyprawie marzeń" na Sri Lankę, a historycy o ich autorytetach: Romanie Dmowskim i Witoldzie Pileckim.

Wśród uczniowskich pasji - nauki ścisłe i królowa matematyka były również godnie reprezentowane. Na scenie wystąpili: Klaudia Walkowicz i Wiktor Zwierzyński, którzy zakwalifikowali się do programu stypendialnego Mistrzowie Matematyki. Interesująco wyjaśnili nam, jak w praktyce projektowej odkrywają wszechobecność liczb i praw matematycznych.

Dwie szkolne blogerki: Ola Parkita i Natalia Łosak pomogły wyjaśnić zebranym, jak ważne znaczenie w procesie przyswajania wiedzy praktycznej i teoretycznej mają wartościowe narzędzia Internetu. Ola jest amatorką fotografii i promuje swoją Małą Ojczyznę – Ziemię Daleszycką na blogu fotograficznym. Blog Natalii upowszechnia czytelnictwo i wartościową lekturę.

Reprezentantem sportowców na naszej Gali był Jakub Raczyński, grający od kilku lat w piłkę nożną w szkolnej reprezentacji, która jako Anglia w Mini Mundialu Echa Dnia była już zwycięzcą. Jakub opowiedział o roli sportu w jego życiu: „Zdobyte puchary mają znaczenie, ale najważniejsza jest systematyczna praca nad sobą." Przypomniano również w tym miejscu regionalne i krajowe sukcesy naszych uczennic i absolwentek grających w football. Ukoronowaniem ich działań jest tegoroczne reprezentowanie Polski w Lidze Mistrzów Europy w Piłce Nożnej Plażowej we Włoszech.

Patriotyzm i służba społeczeństwu są ważne w życiu obywateli, dla których dobro Ojczyzny znaczy bardzo wiele. Igor Wychowaniec, Grzegorz Witkowski i Paweł Głodkowski zaprezentowali się w kompletnym umundurowaniu grupy rekonstrukcyjnej i interesująco opowiedzieli o tym, jak pielęgnują pamięć poprzez zainteresowanie militariami i udział w imprezach patriotycznych. Dawid Zarębski specjalnie na Galę napisał wiersz „O Wyklętych". W naszej szkole uczymy się służyć pomocą duchową i materialną innym. Jan Paweł przypominał: „Nikt nie może zostać pozbawiony naszej miłości". Wolontariuszki Kamila Kawecka i Klaudia Zapała opowiedziały o swojej pasji, która jest służbą ludziom w potrzebie. Harcerze reprezentujący 43 Drużynę Starszoharcerską mówili o ważnej roli harcerstwa w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu zdolności i umiejętności życiowych oraz o wymiarze patriotycznym tej organizacji.

Elementem kulminacyjnym wydarzenia było odczytanie listu, który społeczność szkolna otrzymała od Ojca Świętego Franciszka w odpowiedzi na naszą pisemną relację o cyklicznych działaniach dydaktyczno – wychowawczych w Gimnazjum Jana Pawła II w Daleszycach. W kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, z wielką uwagą i wzruszeniem, wsłuchiwano się w słowa Papieża Franciszka odczytane przez wspaniałą recytatorkę i laureatkę konkursów przedmiotowych - Natalię Rosół, a następnie szkolny zespół wokalny zaśpiewał Hymn ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni", w którego wykonanie włączyli się wszyscy uczestnicy Gali i widzowie.

V jubileuszowa Szkolna Gala „Pasje i Talenty" za nami. Była wspaniałą okazją do promocji uczniowskich osiągnięć, prezentacji form spędzania wolnego czasu i zachętą dla uczniów klas pierwszych – naszej widowni do naśladowania starszych koleżanek i kolegów w rozwijaniu własnej osobowości poprzez pracę nad sobą: zdobywanie wiedzy, patriotyzm, sport, służbę społeczeństwu, przedsiębiorczość, planowanie swojej przyszłości. „Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy".

Bożena Kraj

Nauczyciel Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach

 


Dzisiaj jest: 12 sierpnia 2020 Imieniny: Klara, Lech, Julian

wybory-prezydenta-logozakladka-koronawirus2-www

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12173034